Petek Asma Tavan Hakkında Herşey

Petek asma tavan evinizde ya başka mekânlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir tür asma tavandır. Kullanıldığı mekâna derinlik ve modern bir görünüm sağladığından dolayı sıklıkla karşılaşabileceğimiz hoş bir asma tavan çeşididir. Alışılmışın dışında bir tasarım olan bu model yapılış şeklinden dolayı ortaya çıkan boşlukları ile petek şeklini anımsattığı için bu ismi almıştır.

Petek asma tavan kullanım alanlarına gelecek olursak, başta evinizde, havaalanlarında, ofislerde, kafelerde, alışveriş merkezlerinde, havuzlarda, restoranlarda kullanılabilir. Özellikle geniş alanlarda kullanabileceğiniz bir model arayışı içinde iseniz bu asma tavan çeşidi, ortama boyut kazandırmasından dolayı seçeneklerinizin arasında olması gereken bir modeldir.

Hastaneler gibi kalabalık yerlerin kullanımına oldukça elverişli bir tavan çeşididir. Hem temizlenmesi hem de diğer özellikleri ile diğer çeşitlerinden bir adım öne geçmeyi başarmış bir asma tavan çeşididir.

 

Petek Asma Tavan Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Petek asma tavan boyutlarını öğrenmek isteyen kişiler için şunları söyleyebiliriz; bu modeller 50×50 mm, 75×75 mm, 100×100 mm gibi istenilen boyutlarda bulunabilir. Galvanize çelik ya da alüminyum malzemelerinden üretildikleri için çok sağlam ve kullanışlı bir yapısı vardır. Farklı renk seçeneklerinde modellere ulaşmanız mümkündür.

Bu asma tavan sistemi, kendinden taşıyıcı bir sistemle bütünleşerek oluşturulan bir sistemdir. Özel büküm yöntemi ile üretilen bu asma tavanlar, taşıyıcı sistemin içine oturtularak monte edilir. Montajı tamamlandığında üç boyutlu görünüme sahip olan bir model olduğundan dolayı, farklılık arayanlar için güzel bir seçimdir. Beyaz, siyah, gri, ahşap görünümlü renkler genellikle kullanılan renkler arasındadır.

Ana Taşıyıcı, tali taşıyıcı, kenar L profili, dış lamel, iç lamel, askı yayı, çiftli yay, askı teli ve çelik dübel malzemelerine ihtiyaç duyulan petek tavanda birbirine uygun ölçüler ile montaj işlemini gerçekleştirmek önemlidir.

Boyama kısmında polyester fırın boyası kullanılır ve son aşama, kurutularak hazır hale getirilir. Bu özel boya sayesinde kalıcı bir renge kavuşur.

Petek Asma Tavan Modellerinin Avantajları Nelerdir?

Bu tavan hoş görüntüsünün yanı sıra birçok avantajı ile kullanım açısından büyük kolaylıklar sağlıyor. Hafif olması sebebi ile tavana fazla yük binmesine engel olur, ortamın akustiğini güçlendirir, kolay sökülüp takılabilmesi sebebi ile zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Yine kolay temizlenebilme özelliği ile avantaj sağlar. Anti manyetik yapıdadır. Tavanda gizlemek istediğiniz havalandırma kanalı, sıhhi tesisat ve elektrik tesisatı gibi yerleri gizlemenizde yardımcı olur. Tavana ulaşmanız gereken bir durumda hücre boşlukları sayesinde kolayca müdahale etmenize olanak sağlar.

En güzel özelliklerinden biri de geri dönüşümlü olmasıdır ve çevreye kalıcı bir zarar vermez. Yangın gibi acil durumlarda yine size yardımcı olur.

Petek Asma Tavan Montajı Nasıl Yapılır?

Bu asma tavan modelinde tercih edilen genellikle T15 taşıyıcı ile yapılan montajdır. İstenilen ölçülerde alınan malzemeler demonte şekilde sizler için hazırlanır ve sonrasında kurulumu tamamlanır. İlk olarak taşıyıcı sisteminin kurulumu yapılır ve sonra petek tavan taşıyıcı ile birleştirilir.

Yüzeye işaretli kot ölçüsüyle ve gerekli ekipmanlarla birlikte asma tavanın yüksekliği belirlenir ve ölçü işaretlemeleri yapılır. Arkasına taban profilleri dübel, pul ve vida yardımıyla monte edilir.

Taban C profillerine sistemi taşıyacak olan askı çubuklar montajlanır, C ana profiller alçı plakaları taşıyacağından dolayı işaretlenir ve montaj işlemi yapılır. Bu işlemlerin ardından klipsli askı maşalarının sabitlenmesi adımı uygulanır. Birbirine yerleştirilmesi gereken profiller oturtularak klipsle sabitlenir ve bu adım da bitmiş olur. Son kısım olan petek tavanların montajı en son aşama olarak tamamlanır ve petek tavan kullanıma hazır hale getirilmiş olur.