Mesh Asma Tavan Sistemleri

Mesh Asma Tavan Sistemleri

Genişletilmiş mesh asma tavan açık yüzeyli bir yapıya sahiptir. Ortama transparan bir görüntü sağlayan bu tavan sistemi ortamın ışıklandırılmasında kullanılır. Ayrıca ortamın hava sirkülasyonunu sağlayarak alanın konforunu arttırır. Bu sistem bir çok amaca karşılık vermesi ile önemli bir tavan elemanı özelliğini sürdürmektedir. Daha çok ofis ve fabrika ortamında kullanılmaktadır. 

Mesh asma tavan, yarı geçirgen bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde tavanda bulunan elektrik, mekanik gibi tesisat elemanlarının gözükmesini sağlar. Bu tavan sistemi eğilip bükülmesi sayesinde ortamda bir çok türde tasarım oluşturulabilir. Mesh sistemleri sadece tavanlarda değil cephe tasarımlarının da vazgeçilmezidir. Bu asma sistem ile cephelerde bir çok tasarım oluşturulabilir. Farklı ölçüleri sayesinde bir çok tasarım elde edilebilmektedir. 

Mesh Asma Tavan Metalinin Rengi ve Montajı

Mesh asma tavan, görsel olarak ele alındığında ismini genişletilmiş örgü şeklinden isimlerinin neden böyle olduğu görülecektir. Diğer asma tavan sistemlerine göre oldukça farklı bir yapısı vardır. Mimari alanda kullanılmak için oldukça kullanışlı sistemleridir. Görsel anlamda kalite istendiğinde ilk akla gelen mesh asma tavan sistemleridir. Asma tavan alanında başta gelen sistemlerden olan mesh metalleri oldukça kullanışlıdır. 

Paneller iki çeşit elementlerden üretilmektedir. Bunlar alüminyum ve galvanizdir. Bu iki element ile üretilen çelik örgü tellerinden oluşturularak örgü metal ortaya çıkartılır. Asma tavan sistemi oluştururken belirli adımlar izlenerek montajlar gerçekleştirilir. Önce uygun görülen taşıyıcı sistem tavan yerleştirilir. Daha sonra sistemin oluşması için mesh metaller montajlanır. Mesh metaller standart olarak 60×120 cm boyutunda üretilir.

Tavan Çeşitleri

Mesh Metal Asma Tavan sistemlerin iki çeşit sistemi bulunmaktadır. İlki ütülü sistem olan mesh metal tavanlardır. Diğeri tam tersi olan ütüsüz sistemlerdir. Bu iki sistemde görsel olarak bulunduğu ortamda modern bir görünüm ortaya koyar. Mimari dekorasyonlar için alternatiflik sağlar. Mesh metal asma tavanlar yapılarda iç mimarlar tarafından en çok tercih edilen sistemlerdir. Diğer asma tavan modellerine göre daha estetik bir görünüm ortaya koyar. 

Bulunduğu ortama kullanılan mesh metal asma tavan sistemleri enerjik bir hava katar. Ortamın dekorasyonuna göre renkli sistemler monte edilebilmektedir. Siyah, beyaz, gri gibi renkler ile bulunduğu ortamda tamamlayıcı eleman olarak kullanılır. Bu asma tavan tamamen kapalı olmama özelliğine sahiptir. Bu sayede tavanda bulunan gereksiz elemanların görünmesini önler. Bu sayede görüntü kirliliği oluşturan tavan mesh metal asma tavan sistemleri sayesinde güzel bir görünüme kavuşur. 

Mesh Asma Tavan Sistemleri Nerelerde Kullanılır

Mesh metal asma tavan sistemleri mimari yapılarda modern projelerde aranan en önemli sistemlerdir. Bu sistemler ofis, işyeri gibi ortamlarda kullanılır. Üniversiteler, havaalanı, alışveriş merkezi, spor salonları, konferans salonları gibi kamuya açık etkinlik merkezlerinde bu sistemler sıkça görülebilmektedir. Sistem, oldukça pratik ve kullanışlı olmasından dolayı kullanım alanı geniştir. Diğer bir nedeni de bulunduğu ortamda modern bir görünüm sağladığı için kullanım alanının genişlemesine sebep olmuştur. 

Mesh Metal Asma Tavan Avantajları 

Bu sistemlerin en büyük avantajlarından birisi güçlü bir görsel etkiye sahip olmasıdır. Bulunduğu ortamın görsel kalitesini arttırması en büyük avantajlardan birisidir. Diğer bir özelliği de yanmaz ve darbeye dayanıklı olmasıdır. Anti-korozyon ve termo stabilite özelliği ile ortamın konfor kalitesini arttırır. Bu sistemler gürültülü ortamda kullanıldığında ses emici özelliği göstererek ortamın gürültüsünü azaltır. Özellikle fabrika ortamında çok avantajlıdır. Çevreyle de dost olan bu sistemler rahatça kurulabilmektedir. Bu avantajlar sayesinde bu sistemler günümüzde yaygınlaşmaya başlamıştır.